REGULAMIN GRUPY RATOWNICTWA SPECJALISTYCZNEGO OCHOTNICZEGO POGOTOWIA RATUNKOWEGO – GRS SOPR
REGULAMIN GRUPY RATOWNICTWA SPECJALISTYCZNEGO OCHOTNICZEGO POGOTOWIA RATUNKOWEGO – GRS SOPR
I Postanowienia ogólne
§ 1
Regulamin Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR (zwanej dalej Grupą Ratowniczą SOPR) uchwalony przez Zarząd SOPR (zwany dalej Zarządem) na podstawie zapisu §6 ust. 2 . Statutu SOPR (dalej Statutu) o rekrutacji oraz zdobywaniu funkcji w SOPR.
§ 2
- Zadaniem Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR jest w szczególności organizowanie, kierowanie, koordynowanie i bezpośrednie prowadzenie działań ratowniczych, organizowanie i prowadzenie szkolenia ratowników SOPR, oraz opracowanie standardów postępowania z osobami poszkodowanymi.
- Regulamin Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR określa prawa i obowiązki członków Sekcji Ratowniczych oraz jej organizację.
- Na czele Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR stoi Naczelnik SOPR (zwany dalej Naczelnikiem ) powołany przez Zarząd, którego prawa i obowiązki są określone w Regulaminie Praw i Obowiązków Naczelnika uchwalonym przez Zarząd zgodnie z § 6 ust. 2 Statutu SOPR .
- W razie nieobecności Naczelnika jego prawa i obowiązki wykonuje osoba przez niego wyznaczona.
II Prawa i obowiązki członków Grupy Ratowniczej
§ 3
Członkiem rzeczywistym, czynnym, ratownikiem specjalistycznym Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR może być członek SOPR o którym mowa w §6 ust.2 punkt b Statutu SOPR z zastrzeżeniem zapisów §8 niniejszego regulaminu, który;
- Spełnia wymagania określone w ustawie z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.) dla lekarza systemu, pielęgniarki systemu, ratownika medycznego lub ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy.
- Posiada aktualne świadectwo zdrowia wydane przez upoważnionego lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy w charakterze ratownika.
- Spełnia wymagania sprawnościowo – kondycyjne określone przez Naczelnika (Zał.3a).
- Posiada aktualne uprawnienia ratownicze lub instruktorskie w zakresie ratownictwa specjalistycznego oraz specjalistyczną wiedzę z zakresu technik ratownictwa i topografii obszaru działania SOPR, oraz uczestniczy w obowiązkowych, okresowych szkoleniach w tym zakresie. Szczegółowe wymagania, programy szkoleń, oraz zasady przeprowadzania egzaminów określa Naczelnik. (Rozporządzenie Nr.3).
§ 4
Członek Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR jest zobowiązany do:
- Utrzymywania wysokiej sprawności ogólnej i podnoszenia kwalifikacji ratowniczych w ramach szkoleń zorganizowanych i indywidualnej działalności ratowniczej.( Zał.Nr.4a)
- Pełnienia dyżurów i udziału w wyprawach, akcjach i interwencjach ratowniczych zgodnie z posiadanymi uprawnieniami i kwalifikacjami określonymi niniejszym regulaminem.
- Wypracowania przez ratownika SOPR co najmniej 100 godzin, a kandydata 180 godzin pracy w formie wolontariatu dla Stowarzyszenia SOPR. Godziny rozliczane są w systemie rocznym, potwierdzane w indywidualnej karcie kandydata- Ratownika SOPR.
- Wymóg ten nie dotyczy członków Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR zatrudnionych w charakterze ratownika specjalistycznego.
- Zapoznania się z przepisami dotyczącymi organizacji SOPR w szczególności ustaw, rozporządzeń, statutu, regulaminów, zarządzeń i zastosowania się do zaleceń i obowiązków z nich wynikających.
- Wykonywanie wszelkich działań służbowych w stroju z oznaczeniami SOPR (Zał.4b).
§ 5
Członek Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR ma prawo do:
- Otrzymywania ekwipunku i sprzętu do prowadzenia działalności ratunkowej i szkoleniowej na zasadach określonych przez Naczelnika i zatwierdzonych przez Zarząd. (Rozporządzenie Nr.5)
- Podnoszenia swoich kwalifikacji w ramach szkoleń organizowanych przez SOPR na zasadach określonych niniejszym regulaminem.
§ 6
- Ustala się następujące stopnie dla ratowników specjalistycznych, członków Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR:
- Kandydat
- Ratownik SOPR
- Starszy Ratownik SOPR
- Instruktor ratownictwa specjalistycznego wszystkich sekcji
- Starszy Instruktor ratownictwa specjalistycznego wszystkich sekcji
- Instruktor sekcji ratownictwa medycznego
- Instruktor sekcji ratownictwa wodnego
- Instruktor sekcji ratownictwa wysokościowego
- Instruktor sekcji szkoleniowej pierwszej pomocy
- Instruktor sekcji ratownictwa zagrożeń i katastrof
- Instruktor sekcji ratownictwa jaskiniowego
- Instruktor sekcji przetrwania i surwiwalu
- Instruktor sekcji ratownictwa drogowego
- Instruktor sekcji poszukiwawczej
- Instruktor Senior
- Stopień Ratownika nadaje, odbiera, zawiesza i zmienia Zarząd na wniosek Naczelnika.
- Stopień Instruktora Seniora nadaje dożywotnio Zarząd na wniosek Naczelnika.
- Stopnie pozostałe nadaje, zawiesza, zmienia i odbiera Naczelnik.
- Odwołanie od decyzji Naczelnika można wnieść do Zarządu.
§ 7
Członkiem kandydatem na Ratownika Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR może zostać osoba, która spełnia następujące wymogi określone na podstawie §6 Statutu;
- Posiada aktualne świadectwo zdrowia wydane przez upoważnionego lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do podejmowania działań w charakterze ratownika specjalistycznego (praca na wysokości, praca w ciasnych i zaciemnionych miejscach itp.).
- Przedłoży wraz z podaniem o którym mowa §7 Statutu wykaz działalności ratowniczej (możliwość uzyskania dodatkowych punktów): wysokościowej, drogowej, górskiej, jaskiniowej, nurkowej itp. za ostatnie 2 lata ze szczególnym uwzględnieniem działalności na terytorium Polski (dodatkowo można przedstawić inne osiągnięcia, posiadane uprawnienia i umiejętności przydatne w ratownictwie).
- Zaliczy z wynikiem pozytywnym test sprawnościowo –kondycyjny, (zał. 3a),
- Zaliczy z wynikiem pozytywnym egzamin z zakresu KPP
- Wykaże się znajomością statutu SOPR
- Spełnia wymagania dotyczące rekrutacji (określone w zał. 3b ),
- Odbędzie rozmowę kwalifikacyjną z Naczelnikiem.
§8
Członek kandydat Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR może wykonywać czynności ratownictwa specjalistycznego tylko pod nadzorem członka rzeczywistego- ratownika Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR w zakresie zgodnym z nabytymi już umiejętnościami i kwalifikacjami.
§ 9
Członkiem czynnym (rzeczywistym) Ratownikiem SOPR Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR, wraz z uzyskaniem stopnia ratownika specjalistycznego Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR może zostać osoba, która spełnia następujące wymogi określone na podstawie §8 ust. 2 Statutu;
- Ukończy staż kandydacki w okresie minimum 1 roku
- Ukończy cały zakres szkolenia podstawowego wraz z pozytywnym zaliczeniem egzaminów końcowych szkolenia podstawowego oraz został pozytywnie zaopiniowany przez komisje rekrutacyjną. Program szkolenia podstawowego, oraz zasady przeprowadzania egzaminów określa Naczelnik. (Zał.Nr.9a)
- Spełni wymagania aktywności ratowniczej wymagane dla odbycia stażu kandydackiego określone przez Naczelnika. (Zał.Nr.9b)
- Wypracuje co najmniej 180 godzin pracy formie wolontariatu dla Stowarzyszenia SOPR. . Do wymaganego limitu zalicza się czas poświecony na szkolenie w zakresie kursu podstawowego i szkoleń w zakresie kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy do wysokości min.100 godzin rocznie . Pozostałe godziny powinny być wypracowane podczas dyżurów i interwencji.
- Weźmie udział w co najmniej 3 wyprawach ratunkowych, lub symulowanych w okresie stażu kandydackiego.
§ 10
Członkiem czynnym(rzeczywistym) Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR w stopniu starszego ratownika SOPR może zostać osoba, która spełni następujące wymogi:
- Odbędzie co najmniej roczny staż pracy w Grupie Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR w stopniu ratownika SOPR.
- Ukończy cały zakres szkolenia zaawansowanego wraz z pozytywnym zaliczeniem egzaminów końcowych szkolenia zaawansowanego. Program szkolenia zaawansowanego, oraz zasady przeprowadzania egzaminów określa Naczelnik ( Zał.Nr10a).
- Przedstawi wykaz działalności ratowniczej, letniej i zimowej za ostatnie 2 lata ze szczególnym
- uwzględnieniem działalności w terenie o utrudnionym dostępie , zatwierdzony jako wystarczający przez Szefa Szkolenia.
- Weźmie udział w co najmniej 5 wyprawach ratunkowych, lub symulowanych od chwili przyjęcia w poczet członków kandydatów.
Stopień starszego ratownika Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR może zostać zawieszony, lub odebrany przez Naczelnika z chwilą stwierdzenia braku obecności w obowiązkowych szkoleniach unifikacyjnych lub braku wypracowanych, obowiązkowych godzin formie wolontariatu dla Stowarzyszenia SOPR przez kolejne 2 lata.
Zawieszenie stopnia następuje na czas określony przez Naczelnika do czasu odbycia
obowiązkowego szkolenia unifikacyjnego i wypracowania zaległych godzin społecznych.
Odebranie stopnia następuje z chwilą niewykonania zobowiązań nałożonych w decyzji o zwieszeniu stopnia.
Ponowne uzyskanie stopnia możliwe po spełnieniu wymogów określonych w ust.1 b i c,
§11
- Członkiem czynnym Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR w stopniu instruktora ratownictwa specjalistycznego danej specjalizacji może zostać osoba, która spełni następujące wymogi:
- Odbędzie co najmniej dwuletni staż pracy w Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR w stopniu starszego ratownika.
- Przedstawi wykaz działalności ratowniczej w okresie od uzyskania stopnia starszego ratownika, z ostatnich 3 lat ze szczególnym uwzględnieniem działalności w terenie o utrudnionym dostępie do poszkodowanego, zatwierdzony jako wystarczający przez Szefa Szkolenia.
- Weźmie udział w co najmniej 10 wyprawach ratunkowych od chwili przyjęcia w poczet członków kandydatów- dotyczy również wyjazdów ratunkowych w PRM, PSP, OSP itp.
- Wykaże się odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami.
- Stopień instruktora, jest nadawany na okres nie dłuższy niż 5 lat, w czasie których jest on zobowiązany do:
- aktywnej pracy szkoleniowej w ilości minimum 60 godzin dydaktycznych rocznie.
- ukończenia szkolenia instruktorskiego, wraz z zaliczeniem egzaminu końcowego.
- Program szkolenia, oraz zasady przeprowadzania egzaminów określa Naczelnik
- Opracowania materiałów szkoleniowych w formie i tematyce określonej przez Szefa Szkolenia z chwilą nadania stopnia instruktora.
- udziału w szkoleniach unifikacyjnych dla instruktorów co najmniej raz na dwa lata (zał.11a)
- Niewypełnienie obowiązków wynikających z ust.2 niniejszego paragrafu jest podstawą odebrania stopnia instruktora.
§ 12
Członkiem czynnym (rzeczywistym) Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR w stopniu starszego instruktora ratownictwa specjalistycznego może zostać osoba, która spełni wymagania określone w §11 ust.1 a, b, c oraz zdobędzie stopień instruktora SOPR w 5 różnych specjalizacjach SOPR, z których 3 są podstawowe (wysokościowy, medyczne i katastrof).
III Szkolenie członków Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR
§ 13
- W celu utrzymania stałej gotowości członków GRS SOPR do realizacji ratownictwa specjalistycznego, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz dla wprowadzania najnowocześniejszych osiągnięć w zakresie technik ratownictwa organizuje się system szkolenia ratowników, członków Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR.
- Szkolenie organizuje i nadzoruje Naczelnik, który do realizacji tego celu może powołać Szefa Szkolenia, określając jego zakres obowiązków ( Zał. Nr 13a).
- Szefem szkolenia może być członek czynny (rzeczywisty) Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR w stopniu instruktora lub starszego instruktora z minimum 3 letnim stażem jako instruktor SOPR.
- Szkolenia z zakresu ratownictwa – teoretyczne i praktyczne –powinni prowadzić członkowie czynni GRS w stopniu co najmniej Instruktora, a w szczególnych sytuacjach do pomocy w realizacji zadań szkoleniowych można zaangażować specjalistów spoza SOPR, lub ratowników Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR w stopniu ratownika, lub starszego ratownika za zgodą i w zakresie określonym przez Naczelnika.
- Szkolenia organizowane dla członków Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR dzielą się na:
- Wymagania dotyczące szkoleń określane są w regulaminach poszczególnych sekcji.
- Szkolenia w celu przedłużenia (podtrzymania) uprawnień i kwalifikacji, oraz unifikacji technik ratowniczych, szczególnie dla instruktorów i starszych instruktorów Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR
- Szkolenia specjalistyczne w zakresie umiejętności koniecznych do realizacji ratownictwa.
- Szczegółowe programy szkoleń, oraz zasady organizacji szkoleń w celu uzyskania uprawnień i kwalifikacji, przedłużenia (podtrzymania) uprawnień i kwalifikacji, oraz zasady egzaminowania, skład i sposób powoływania komisji egzaminacyjnej określa Naczelnik.(Zał.Nr.15a).
- Zasady sporządzania sprawozdań z przeprowadzonych szkoleń określa Szef szkolenia.(Zał.Nr.15b).
IV Organizacja działań ratowniczych Grupy Ratownictwa Specjalistycznego GRS SOPR
§ 14
1.Zasady organizacji i prowadzenia ratownictwa specjalistycznego określa Naczelnik.
2.W celu zapewnienia właściwego poziomu organizacyjnego Naczelnik tworzy system dyżurów
ratowniczych, wraz z określeniem zakresu obowiązków i odpowiedzialności na poszczególnych
stanowiskach;
a)Kierownik Dyżuru w centrali SOPR
b)Kierownik Wyprawy, lub Akcji Ratunkowej w terenie,
c)Kierownik Oddziału Ratowniczego (w tym kierownik dyżuru w terenie),
d)Ratownik Dyżurny w centrali SOPR
e)Kierowca Dyżurny w centrali SOPR
f)Ratownik koordynator
g)Ratownik
h)Ratownik Medyczny
i)Ratownik Dyżurny w terenie
j)Ratownik Dyżurny ratownictwa danej sekcji
3.Zasady sporządzania dokumentacji działań ratowniczych i sposób prowadzenia dokumentacji
dyżurów określa Naczelnik,
- Naczelnik lub osoba przez niego wyznaczona kontroluje system dyżurowy ratowników.
§ 15
Organizowanie i prowadzenie ratownictwa w realizowane jest w ramach wypraw, akcji i interwencji ratunkowych,
- Określa się następujące definicje związane z prowadzeniem działań ratowniczych;
- Interwencja ratownicza–rozumie się przez to krótkotrwałe działanie ratownika/ratowników w tym w szczególności pomoc przedmedyczna, bez konieczności zorganizowania transportu osoby ratowanej do miejsca gdzie można ją przekazać jednostkom PRM.
Wymagane sporządzenie rejestru zdarzenia- karta czynności ratunkowych SOPR, - Akcje ratunkowe–rozumie się przez to każde działanie ratowników wymagające zorganizowania transportu osoby ratowanej do miejsca gdzie można ją przekazać jednostkom PRM.
Wymagane sporządzenie rejestru zdarzenia- karta czynności ratunkowych SOPR; - Fałszywe (zbędne) alarmy– zgłoszenie, na podstawie którego podjęto działania ratownicze, a które okazały się nieprawdziwe, lub zbędne.
Wymagane sporządzenie rejestru zdarzenia- karta czynności ratunkowych SOPR;
- Interwencja ratownicza–rozumie się przez to krótkotrwałe działanie ratownika/ratowników w tym w szczególności pomoc przedmedyczna, bez konieczności zorganizowania transportu osoby ratowanej do miejsca gdzie można ją przekazać jednostkom PRM.
- Określa się następujące definicje związane z prowadzeniem działań ratowniczych;
- Wyprawa ratunkowa– rozumie się przez to działanie ratownicze i poszukiwawcze w tym poszukiwanie i transport ofiar w których bierze udział co najmniej dwóch ratowników, a działania ratownicze prowadzone są dłużej niż 2 godziny.
Definicja obejmuje również działania krótsze z użyciem śmigłowca, z zastosowaniem aawansowanych technik ratownictwa z powietrza. Wyprawa ratunkowa wymaga sporządzenia rejestru zdarzenia; - Akcja ratunkowa– rozumie się przez to działanie ratowników wymagające zorganizowania transportu osoby ratowanej, lub jej sprowadzenia, czy poszukiwania. Akcja to działanie trwające krócej niż 2 godziny, w którym bierze udział co najmniej dwóch ratowników.
Akcja ratunkowa wymaga sporządzenia rejestru zdarzenia- karta czynności ratunkowych SOPR, - Interwencja ratownicza– rozumie się przez to krótkotrwałe działanie ratownika/ratowników w tym w szczególności pomoc przedmedyczna, szczególnie bez konieczności zorganizowania transportu osoby ratowanej do miejsca gdzie można ją przekazać jednostkom PRM.
Wymagane sporządzenie rejestru zdarzenia- karta czynności ratunkowych SOPR, - d) Fałszywy alarm (zbędny) – zgłoszenie, na podstawie którego podjęto działania ratownicze, a które okazały się nieprawdziwe, lub zbędne. Wymagane sporządzenie rejestru zdarzenia – karta czynności ratunkowych SOPR;
- Wyprawa ratunkowa– rozumie się przez to działanie ratownicze i poszukiwawcze w tym poszukiwanie i transport ofiar w których bierze udział co najmniej dwóch ratowników, a działania ratownicze prowadzone są dłużej niż 2 godziny.
V PRZEPISY KOŃCOWE
§ 16
Interpretacja zapisów niniejszego Regulaminu należy do Zarządu SOPR
§ 17
Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem 28 stycznia 2019.